O psach

Żywienie szczeniąt — jak to ugryźć?

Kiedy maluchy już pojawią się na świecie, najważniejszym pokarmem jest dla nich mleko matki. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy suka nie chce lub nie może karmić swoich młodych.

24/07/2020
Dorota Kozanecka

Aby odpowiednio podejść do tematu karmienia szczeniąt, najpierw trzeba zatroszczyć się o właściwe żywienie suki w czasie ciąży. Karmienie ciężarnej suki odpowiednio zbilansowanym jedzeniem zapewni właściwy rozwój szczeniąt i pomoże pozytywnie wpłynąć na ilość mleka matki po porodzie. Od początku ciąży powinniśmy podawać przyszłej psiej mamie karmę dla suk ciężarnych i karmiących np. Eminent Gold Puppy 33/17 lub Eminent Puppy 30/17 ze zwiększoną zawartością białka, które pozytywnie wpływa zarówno na rozwój maluchów, jak i kondycję suki.

Dla szczeniąt dużych ras (np. owczarków niemieckich czy labradorów) polecamy karmy Eminent Gold Puppy Large Breed 31/15 lub Eminent Puppy Large Breed 28/14.

Są to naszym zdaniem najlepsze karmy dla szczeniąt różnych ras.

fot. Hodowla Dalmatyńczyków Collina Nera

Kiedy maluchy już pojawią się na świecie, najważniejszym pokarmem jest dla nich mleko matki

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy suka nie chce lub nie może karmić swoich młodych. Psia mama może odtrącić jednego, dwa lub nawet wszystkie swoje młode. Czasami poród przebiega z komplikacjami i wtedy suka jest zbyt słaba, by nakarmić maluchy. Bywają też sytuacje w niektórych rasach są wręcz normą, kiedy suka ma tyle młodych, że nie jest ich w stanie sama wykarmić. Najlepiej wtedy sięgnąć po specjalne mleko dla szczeniąt, na przykład Eminent Puppy Milk 22/18. Nie należy karmić szczeniaków mlekiem krowim czy kozim.

Przy sztucznym karmieniu niezbędnym przyrządem będzie waga, przy małych rasach sprawdzi się ta kuchenna, a przy większych rasach możemy zaopatrzyć się w wagę sklepową. Do karmienia używamy specjalnie przeznaczonej do tego butelki ze smoczkiem.

Nie należy karmić szczeniaków mlekiem krowim czy kozim. Najlepiej wtedy sięgnąć po mleko dla szczeniąt, na przykład Emitent Puppy Milk 22/18. Do karmienia używamy specjalnie przeznaczonej do tego butelki ze smoczkiem.

Na każdym opakowaniu znajdziemy dokładne wskazówki jak przyrządzić, dawkować i podawać mleko

I tak w przypadku mleka Eminent należy je dokładnie wymieszać z wodą pitną w stosunku 1:3 (np. 100 g Eminent Puppy Milk + 300 ml wody). Optymalna temperatura mieszania wynosi 40-50°C.

  • w 1. tygodniu życia maleństwa należy karmić co 2 godziny, przygotowując mieszankę w zależności od wagi szczenięcia. Na każde 100 g podawać każdorazowo 15 ml mleka.
  • w 2. tygodniu życia dawkę tę zwiększamy do 16 ml na każde 100 g i karmimy w odstępach trzygodzinnych.
  • w 3. tygodniu życia możemy karmić szczeniaki w odstępach 4-godzinnych, podając 18 ml mleka na każde 100 g masy ciała naszych maluszków.

Najważniejszym elementem kontroli jest wzrost masy ciała szczeniaków. Już w 1. tygodniu życia powinny one podwoić swoją masę urodzeniową.

Od czwartego tygodnia życia można stopniowo wprowadzać pokarm stały

Jeżeli zdecydujemy się na suchą karmę, to możemy na początku namaczać ją w mleku dla szczeniąt. Karmę suchą należy namoczyć w mleku o temperaturze 50°C przez ok. 30 minut. Taka forma podania posiłku będzie dla naszych maluchów dużym ułatwieniem. Karma stanie się miękka, a więc łatwiejsza do zjedzenia, a także będzie miała znajomy smak. Oczywiście najlepiej podawać maluchom tę samą karmę, którą dostawała suka w ciąży. Tak skomponowane posiłki podajemy szczeniakom 4, 5 a nawet 6 razy dziennie w odpowiednich porcjach w zależności od zalecanej dziennej dawki.

Zalecane dzienne dawki karmy suchej

W przypadku karm Eminent dawkowanie dzienne podane na opakowaniu uzależnione jest od wagi, jaką pies osiąga w dorosłości.
Przykładowo dla ras małych, których dorosłe osobniki osiągają 5 kg w momencie dojrzałości, dzienna dawka Eminent Gold Puppy 33/17 wynosi:

  • w 1. miesiącu życia 55 g
  • od 2. do 4. miesiąca życia 70 g
  • od 4. do 6. miesiąca życia 105 g
  • od 6. do 9. miesiąca życia 100 g.

Wszystkie rodzaje naszej suchej karmy znajdują się tu https://karma-eminent.pl/sucha-karma-dla-psow/

Dorota Kozanecka

Założycielka hodowli Dzikie Historie. Właścicielka 4 chartów, 3 kotów i 2 królików. Kocha biegać z psami, jeździć na coursingi i wystawy. W wolnych chwilach czyta powieści kryminalne.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej