Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Przewlekła choroba nerek jest jedną z częstszych chorób diagnozowanych u psich seniorów. Oprócz przewlekłej formy występuje również forma ostra, charakteryzująca się gwałtownym przebiegiem i ostrym uszkodzeniem nerek. Przyczyny mogą mieć tło zarówno pierwotne, jak i wtórne. Rozpoznanie, z którą formą mamy do czynienia, nie zawsze jest jednoznaczne. Konieczna jest dokładna analiza wyników przeprowadzonych badań oraz objawów klinicznych. Jeśli zastanawiasz się co może jeść pies z chorymi nerkami oraz jak wybrać najlepszą karmę dla psa z niewydolnością nerek ten artykuł jest dla Ciebie!
Spis treści
Jakie są objawy przewlekłej choroby nerek?
Przewlekła niewydolność nerek to choroba, która rozwija się powoli. Na początku organizm próbuje kompensować zachodzące zmiany w nerkach. W momencie, gdy nie jest już w stanie dłużej kompensować zachodzących zmian, objawy zaczynają się coraz bardziej nasilać. Symptomy, które powinny zaniepokoić właściciela psa to m.in. zwiększona częstotliwość oddawania moczu, wzmożone pragnienie, utrata wagi, spadek apetytu, osłabienie czy też nieprzyjemny, amoniakalny zapach z pyska
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa nerkowego?
Podstawowym i jednym z ważniejszych elementów leczenia przewlekłej choroby nerek jest odpowiednia dietoterapia. W żywieniu psa „nerkowego” należy przede wszystkim ograniczyć ilość białka i fosforu w karmie. Duża część karm nerkowych, oprócz niższej zawartości białka i fosforu, zawiera również mniej soli. Często są także wzbogacone o dodatkowe ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Karmy nerkowe mają charakter zasadowy, który znacząco wspiera walkę z kwasicą metaboliczną, występującą wskutek przewlekłej choroby nerek. Często po wprowadzeniu diety nerkowej, psy niechętnie ją jedzą lub wcale nie chcą jej pobierać. Dlatego, taką karmę powinniśmy wprowadzać stopniowo, mieszając ją na początku z karmą bytową i stopniowo zwiększając stosunek karmy nerkowej do karmy bytowej. Jeśli mimo to, nadal nasz pies nie chce jeść takiej karmy, należy rozważyć „dosmaczanie” karmy przez dodatek niewielkich ilości np. soku z tuńczyka o niskiej zawartości soli czy rosołu. Można również stosować preparaty pobudzające apetyt.
Oczywiście oprócz diety, powinniśmy ściśle trzymać się zaleceń lekarza prowadzącego leczenie naszego psa!
Jaką karmę wybrać dla psa chorego na nerki?
Dobrym wyborem będzie np. karma Eminent Veterinary Diet Dog Renal/Urinary. Jej specjalnie opracowana formuła pomaga spowalniać niewydolność nerek, a dzięki utrzymywaniu pH moczu w zakresie 6,0 – 6,5 zapobiega tworzeniu się kamieni. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 pozytywnie wpływa na pracę nerek i działa przeciwzapalnie. Niski poziom białka, sodu i podwyższony poziom argininy zmniejszają ryzyko wystąpienia mocznicy, nadciśnienia i wodobrzusza. A obniżona zawartość wapnia, fosforu i magnezu znacząco zmniejsza ryzyko występowania kamieni moczowych.
Jeśli natomiast nasz pies ma stwierdzoną kamicę struwitową lub alkaliczne pH moczu, warto zastanowić się nad zakupem karmy Eminent Veterinary Diet Dog Struvite. Dzięki specjalnie opracowanej formule utrzymuje pH moczu w granicach 5,5 – 6,2, które umożliwia rozpuszczenie istniejących kryształów struwitowych i nie dopuszcza do powstawania nowych. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 ma działanie przeciwzapalne, a podwyższona zawartość sodu gwarantuje właściwą diurezę.
Podstawowym i jednym z ważniejszych elementów leczenia przewlekłej choroby nerek jest odpowiednia dietoterapia.
Dlaczego odpowiednia dieta w chorobach nerek jest tak ważna?
Przeprowadzone badania przez Jacoba i współpracowników (Jacob i wsp.: JAVMA. 2002; 220:1163-70, Parker & Freeman, JVIM 2011, 1306) wykazały jednoznacznie, że stosowanie diety nerkowej u psów z przewlekłą chorobą nerek aż trzykrotnie wydłużyło im życie. Co jest niezwykle istotne. Dlaczego? Przewlekłej choroby nerek nie można wyleczyć, jest to choroba nieuleczalna. Można jedynie wspierać i kontrolować stan naszego psa, aby zapewnić mu jak najwyższy komfort życia. Dlatego stosowanie diety pomoże naszemu psu, spędzić z nami znacznie więcej wspólnych chwil niż bez niej.
Głównym celem leczenia i dietoterapii w przewlekłej chorobie nerek jest zapewnienie jak najwyższego komfortu życia naszemu psu. Przewlekła choroba nerek to nie wyrok, jednak należy pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna, która niekontrolowana może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci psa. Teraz już wiesz co może jeść pies chory na nerki oraz jak wybrać najlepszą karmę dla psa z niewydolnością nerek.