O psach

Co to są składniki odżywcze? Jak wpływają na organizm naszego psa?

Prawidłowa dieta jest podstawą utrzymania naszego pupila w świetnej kondycji oraz witalności przez długie lata

29/11/2021
Karolina Zamiar

Prawidłowa dieta jest podstawą utrzymania naszego pupila w świetnej kondycji oraz witalności przez długie lata. Dlatego też każdy posiłek psa powinien być odpowiednio zbilansowany, uwzględniając właściwe proporcje składników odżywczych. Brzmi banalnie? Zacznijmy od podstaw i dowiedzmy się, czym one tak naprawdę są i jak wpływają na organizm naszego psa.

Białko w diecie psa

Stanowią najważniejszą składową diety psa. Zawierają aminokwasy, które biorą udział w budowie oraz odnowie komórek. Niezbędne są również przy regulacji procesów immunologicznych i metabolicznych, są budulcami neuroprzekaźników, hormonów oraz enzymów. Aminokwasy dzielą się na aminokwasy endogenne oraz egzogenne. Pierwsze z nich są samodzielnie syntetyzowane przez organizm, nie ma więc konieczności dostarczania ich z pożywieniem. Natomiast aminokwasy egzogenne, których czworonogi nie są w stanie wytworzyć, są równie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właśnie dlatego niezbędne jest ich dostarczanie z zewnątrz pod postacią wysokiej jakości białka, najlepiej białka pochodzenia zwierzęcego, ponieważ ma ono wyższą zawartość aminokwasów egzogennych niż białko pochodzenia roślinnego. W związku z tym białko zwierzęce powinno być podstawą żywienia psa. Niedobory białka w diecie mogą przyczynić się do powstania wielu problemów takich jak np. zaniki mięśni, choroby metaboliczne czy wady rozwojowe, czego w trosce o naszych podopiecznych oczywiście chcemy unikać

Tłuszcze

Główne źródło energii dla psów. Odpowiedzialne są za dostarczanie nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa niezbędna jest obecność w diecie kwasów omega-3 oraz omega-6. Aby uniknąć niedoborów tych związków, można dodawać do karmy np. olej z łososia Eminent SalmoVital wspierający witalność czy Eminent SalmoActive+ dla psów aktywnych. Warto pamiętać, że tłuszcze warunkują prawidłowe utrzymanie stanu skóry oraz okrywy włosowej. Przyczyniają się do rozwoju układu nerwowego, kontrolują stany zapalne oraz prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Każdy posiłek psa powinien być odpowiednio zbilansowany, uwzględniając właściwe proporcje składników odżywczych

Węglowodany

Do tej grupy należą związki zawierające węgiel, wodór i tlen. Dzielimy je na cukry proste — monosacharydy (np. glukoza), dwucukry — disacharydy (np. sacharoza) i wielocukry– polisacharydy (np. skrobia). Węglowodany dostarczają związki węgla do syntezy m.in. aminokwasów, DNA, RNA. W połączeniu z białkami czy tłuszczami stanowią element budulcowy tkanek. Niezbędne są również do odpowiedniego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dobrym przykładem jest błonnik, który przyczynia się do prawidłowej motoryki jelit.

Witaminy w diecie psa

Grupa związków organicznych, których niewielkie ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy dzielimy na dwie podstawowe grupy:

  • rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mają zdolność magazynowania w organizmie, dlatego w przypadku ich nadmiaru mogą być potencjalnie toksyczne. Ze względu na tę cechę ich niedobory zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku witamin dostarczanych do organizmu z zewnątrz. 

  • rozpuszczalne w wodzie: witaminy z grupy B, witamina C, cholina oraz karnityna

Źródłem witamin w diecie psów jest mięso, ryby, jaja, owoce, warzywa liściaste czy rośliny strączkowe. W przypadku witamin zarówno ich niedobór (hipowitaminoza), jak i ich nadmiar (hiperwitaminoza) mogą prowadzić do zaburzeń i procesów chorobowych. Dlatego, zanim zaczniemy suplementować naszego pupila na własną rękę, powinniśmy skonsultować tę decyzję z prowadzącym lekarzem weterynarii. Przeprowadzi on odpowiednie badania, aby dokładnie oznaczyć poziom danej witaminy w organizmie, co ułatwi ustalenie bezpiecznej dawki dziennej. Możliwe, że zaleci wykorzystanie odpowiedniej karmy weterynaryjnej dla psa.

Niedobór lub nadmiar składników odżywczych pojawia się najczęściej, gdy właściciel karmi psa pożywieniem przygotowanym przez niego samego, nie posiadając wystarczającej wiedzy na temat prawidłowego konstruowania diety psa. W takich sytuacjach najbezpieczniejszym wyborem będzie wysokiej jakości sucha karma, która dzięki wiedzy specjalistów winna być doskonale zbilansowana pod każdym możliwym kątem. W dzisiejszych czasach dostępna jest tak szeroka gama karm, że każdy właściciel bez najmniejszego problemu znajdzie karmę przystosowaną do potrzeb swojego pupila.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić labradora?

Labrador retriever to niezwykle przyjacielska i radosna rasa psa. Labradory oprócz tego, że są niezwykle inteligentne i łagodne, znane są też ze swojego zamiłowania do jedzenia. W tym artykule przedstawimy Wam szczegółową i merytoryczną odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić labradora? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak karmić owczarka niemieckiego?

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaspokoić potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich, aby utrzymać je w doskonałej formie i kondycji. Możliwie dokładnie i szczegółowo przedstawimy Wam odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić owczarka niemieckiego?

Czytaj dalej