O psach

Koprofagia u psów – czyli dlaczego pies zjada odchody?

Twój pies zjada własne odchody? A może nie tylko własne, ale też innych zwierząt? Jakie są przyczyny koprofagii? Sprawdźmy jak przeciwdziałać koprofagii.

25/04/2023
Karolina Zamiar

Twój pies zjada własne odchody? A może nie tylko własne, ale też innych zwierząt? Jakie są przyczyny koprofagii? Sprawdźmy, jak przeciwdziałać koprofagii.

Co to jest koprofagia?

Koprofagia to zjawisko zjadania przez psa odchodów. Możemy wyróżnić dwa rodzaje: autokoprofagię (jeżeli pies zjada własne odchody) oraz allokoprofagię (jeżeli pies zjada odchody innych zwierząt).

Zjadanie odchodów przez psa, może przyprawić o mdłości właściciela. O ile sporadyczne takie zachowania można tolerować, o tyle, gdy występują regularnie, są bardzo niepokojące. Tym bardziej, jeśli pies ma bliski z kontakt z dziećmi lub gdy śpi z domownikami w jednym łóżku.

dlaczego pies zjada odchody?

Jakie są przyczyny koprofagii?

    Przyczyn zjadania odchodów może być mnóstwo. Dlatego trzeba szerzej spojrzeć na ten problem. Przyczyny koprofagii możemy podzielić na dwie grupy: zdrowotne i behawioralne.

    Do czynników zdrowotnych zaliczamy:

    • zaburzenia wchłaniania,
    • zaburzenia flory jelitowej,
    • niedobory pokarmowe (źle zbilansowana dieta),
    • choroby przebiegające ze zwiększonym łaknieniem (np. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy czy niedoczynność tarczycy)
    • obecność pasożytów jelitowych

    Do przyczyn behawioralnych zaliczamy:

    • izolację,
    • nieprawidłową naukę czystości,
    • utrzymywanie na zbyt małej powierzchni,
    • zaburzenia lękowe,
    • konkurencję z innymi zwierzętami w domu w celu zwrócenia uwagi właściciela,
    • karmienie w miejscu sąsiadującym z miejscem przeznaczonym na toaletę,
    • frustrację, nudę, stres,
    • u szczeniąt może stanowić zachowanie poznawcze środowiska, jak i również zabawę,
    • większą atrakcyjność odchodów innego zwierzęcia.

    Jak wyeliminować koprofagię?

    Jeżeli przyczyny zdrowotne zostały wykluczone przez lekarza weterynarii, należy przeanalizować czy któraś z wcześniej wymienionych przyczyn behawioralnych nie dotyka naszego psa. Najskuteczniejszym działaniem w zwalczaniu koprofagii, jest fizyczne uniemożliwienie mu dostępu do odchodów. Jak to zrobić? Na spacerach, po załatwieniu się, należy odwrócić uwagę i skutecznie przywołać do siebie psa np. oferując mu atrakcyjny smakołyk lub ulubioną zabawkę. Jeżeli idąc, pies zatrzymuje się przy odchodach innych zwierząt, należy konsekwentnie, za każdym razem, wypowiedzieć komendę, np. „zostaw”, a następnie po udanej próbie, nagrodzić psa przekąską. Pozytywne utrwalanie komend, bardzo szybko przyniesie oczekiwane efekty, jednak musimy być w tej kwestii niezwykle systematyczni. Warto również na początek walki z koprofagią, zainwestować w kaganiec, który uniemożliwi psu jedzenie odchodów. Jeżeli w naszym domu oprócz psa, mamy również koty, których kuweta jest głównym obiektem zainteresowania naszego psa, należy ją regularnie sprzątać. Gdy zauważymy, że nasz pies kręci się wokół kuwety, powinniśmy skutecznie odwrócić jego uwagę i przywołać go do siebie.

    Najskuteczniejszym działaniem w zwalczaniu koprofagii, jest fizyczne uniemożliwienie psu dostępu do odchodów

    Jak wspomóc walkę z koprofagią?

    Warto rozważyć zakup preparatów regulujących skład flory jelitowej, np. prebiotyków czy probiotyków. Zapewniają one prawidłowy wzrost flory jelitowej oraz lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dobrym, naturalnym rozwiązaniem są żwacze wołowe, które są niezwykle atrakcyjne dla psów. Oprócz walorów smakowych stanowią bogate źródło bakterii, które pozytywnie wpływają na florę jelitową psa. Na rynku dostępne są żwacze suszone, a nawet tabletki z suszoną treścią żwacza. Należy jednak pamiętać, aby suszone żwacze kupować ze sprawdzonych źródeł. Dlaczego? Podczas niewłaściwej obróbki termicznej lub złego przechowywania, bakterie naturalnie występujące w żwaczu mogą zacząć się namnażać, prowadząc do ich nadmiernego wzrostu. Dodatkowo przy nieprawidłowym postępowaniu z produktem, może również dojść do zanieczyszczenia m.in. bakteriami chorobotwórczymi, które mogą przyczynić się do poważnych zaburzeń żołądkowo – jelitowych naszego psa.

    Jakie są skutki koprofagii?

    W odchodach mogą znajdować się bakterie (np. E. Coli), wirusy (np. wirus parwowirozy), czy pasożyty (np. G.lamblia), dlatego pies, u którego występuje koprofagia, jest częściej narażony na występowanie zaburzeń żołądkowo – jelitowych. Należy mieć również na uwadze, że taki pies może wymagać częstszego stosowania preparatów na odrobaczenie.

    Koprofagia jest nierzadkim zjawiskiem wśród psów. Niestety może być przyczyną wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego, tak ważne jest zapobieganie zjadania odchodów przez psa. Podstawą skutecznej walki z koprofagią, jest nauczenie komend, które pomogą w efektywnym przywoływaniu psa.

    Karolina Zamiar

    Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

    Nasz Blog
    O psach

    Jak karmić labradora?

    Labrador retriever to niezwykle przyjacielska i radosna rasa psa. Labradory oprócz tego, że są niezwykle inteligentne i łagodne, znane są też ze swojego zamiłowania do jedzenia. W tym artykule przedstawimy Wam szczegółową i merytoryczną odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić labradora? Zapraszamy do lektury

    Czytaj dalej
    O psach

    Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

    Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

    Czytaj dalej
    O psach

    Jak karmić owczarka niemieckiego?

    W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaspokoić potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich, aby utrzymać je w doskonałej formie i kondycji. Możliwie dokładnie i szczegółowo przedstawimy Wam odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić owczarka niemieckiego?

    Czytaj dalej