O psach

Czym różnią się karmy premium dla psa od karm ekonomicznych?

Jeżeli zastanawiasz się czym właściwie różni się karma premium od ekonomicznej karmy z marketu to ten krótki tekst jest adresowany do Ciebie.

05/04/2022
Karolina Zamiar

Przechodząc wzdłuż półek marketowych, możemy znaleźć wiele produktów, które są oznakowane nazwą danego dyskontu, są to tak zwane marki własne. Zamiast napisu na etykiecie „wyprodukowano przez… „znajdziemy „wyprodukowano dla…„.Takie produkty znajdziemy również w dziale z karmami dla zwierząt. Korzystna cena zachęca właściciela do ich zakupu, ale czy na pewno jest to dobry wybór? Czym różni się karma ekonomiczna z marketu od karmy premium?

Karma dla psa ekonomiczna – z marketu

Główną cechą charakterystyczną dla tej grupy karm jest ich niska cena. Założeniem producenta jest wyprodukowanie karmy, która będzie zaspokajała podstawowe potrzeby psa, przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Karmy marketowe charakteryzują się wyraźnie niższą strawnością składników odżywczych niż karmy premium. Mają także ograniczoną ilość wariantów smakowych i wielkości opakowań. Pozwala to na produkowanie dużych ilości jednego typu receptury, co znacznie obniża koszt ostatecznego produktu. Zawierają też znacznie mniej witamin i minerałów. Prostota i masowa produkcja mają również odzwierciedlenie w jakości opakowań, uniemożliwiających odpowiednie przechowywanie pokarmu.  

Karmę ekonomiczną można podawać jedynie psu dorosłemu (ale nie długotrwale!), ponieważ u młodych psów może przyczyniać się do nieprawidłowego wzrostu. Długotrwałe podawanie psu karmy marketowej, może prowadzić do poważnych zaburzeń żywieniowych, niedoborów białka, witamin i składników mineralnych. 

Karmy marketowe w większości przypadków mają otwartą recepturę. Co to oznacza? Deklarowany skład karmy prezentowany jest w postaci jedynie kategorii surowców. Pozwala to producentowi dobierać surowce z różnych kategorii w najniższej cenie na rynku w danym momencie.  Niestety to nierzadko oznacza wybieranie surowców dość niskiej jakości. A przecież każdy właściciel dbający o swojego pupila chce, by jego przyjaciel jadł to, co najlepsze!

karma premium a karma ekonomiczna

Karma premium dla psa

W tej grupie karm znajdziemy bardziej zindywidualizowane produkty. Począwszy od karm dedykowanych dla poszczególnych etapów życia (Eminent Puppy, Junior, Adult, Senior), poprzez specjalistyczne karmy dla psów aktywnych i pracujących (Eminent Energy), alergików (Eminent Sensitive, Eminent Grain Free, Eminent Gold), psów otyłych (Eminent Light), a skończywszy na karmach dla psów z różnymi jednostkami chorobowymi

Karmy premium są skierowane dla właścicieli, dla których jakość składników nie jest obojętna. Oczywiście, wysoka jakość wiąże się z wyższą ceną produktu. Karmy dla psów premium są z reguły wysoko strawne, co właściciel może zauważyć w mniejszej objętości stolca i znacznie lepszej jego jakości. Mają również wyższą gęstość odżywczą, co ma przełożenie w mniejszej porcji karmy niż karmy marketowe, w których składzie na pierwszym miejscu znajdziemy mało wartościowe wypełniacze. Dzięki temu koszty dziennej dawki pokarmowej są często tylko pozornie wyższe

Poza składem, na wyższą cenę produktów wpływają również koszty związane z badaniami dotyczącymi słuszności stosowania dodatków konkretnych składników w danej grupie zwierząt, takich jak np. siarczan chondroityny i glukozaminy. Są to składniki funkcjonalne o działaniu chondroprotekcyjnym, które są dodawane do karm dla psów ras dużych i szczeniąt ras dużych u których często występują problemy ze stawami. 

Karmy premium zwykle mają recepturę zamkniętą. Oznacza to, że producent nie zmienia składu karmy w zależności od poszczególnych cen składników i każda kolejna seria danej karmy opracowywana jest na tej samej recepturze z identycznym składem. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w żywieniu psów wrażliwych na zmianę karmy.

Żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i długość życia pupili

W ostatnim czasie zwiększa się świadomość na temat prawidłowego i odpowiedzialnego żywienia, co jest niezwykle budującym zjawiskiem. Żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i długość życia pupili. Nasz czworonożny przyjaciel jest od nas zależny w wielu kwestiach, w tym żywieniowych. Dlatego to właśnie na naszych barkach spoczywa wybór karmy jak najlepszej jakości. Najedzony, zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić psa seniora?

Starzenie się ukochanego pupila jest procesem, który każdy właściciel chciałby odłożyć w czasie. Niestety, życie czworonożnych przyjaciół trwa znacznie krócej niż nasze… W tym artykule dowiecie się, jak karmić psiego seniora, aby jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem i witalnością.

Czytaj dalej
O psach

Jak zdrowo karmić szczenięta?

Masz szczeniaczka i nie wiesz, jak go karmić, by wyrósł na zdrowego i szczęśliwego psa? A może właśnie Twoja ukochana Punia urodziła szczenięta i ma problem z wykarmieniem całej gromadki? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czytaj dalej