O psach

Czy pies może jeść…? Fakty i mity żywieniowe część 1

Czy pies może jeść winogrona? Czy pies może jeść kości? Czy pies może jeść banany? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie dał niczego ze stołu swojemu pupilowi. Wiemy, że psy lubią wiele ludzkich przysmaków, ale czy wszystkie są dla nich bezpieczne? Rozwiejmy wątpliwości!

02/01/2022
Karolina Zamiar

Czy pies może jeść winogrona? Czy pies może jeść kości? Czy pies może jeść banany? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie dał niczego ze stołu swojemu pupilowi. Wiemy, że psy lubią wiele ludzkich przysmaków, ale czy wszystkie są dla nich bezpieczne? Rozwiejmy wątpliwości!

Czy pies może jeść banany?

TAK, ale z umiarem. Banany zawierają dużo potasu, który dostarczany w nadmiarze do organizmu może przyczyniać się do problemów z sercem. Banany mogą być świetną przekąską czy nagrodą, jednak należy pamiętać, aby podawać je racjonalnie i niezbyt często.

Czy pies może jeść ziemniaki?

TAK, ale pod warunkiem, że będą dobrze ugotowane, wręcz rozgotowane. Mogą być one składową diety psa. W wielu karmach, szczególnie bezzbożowych, stanowią źródło węglowodanów. Ziemniaki są źródłem witaminy A, C czy witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, wapń, potas, fosfor i żelazo.

Chcesz, aby Twój pies żył długo, zdrowo i szczęśliwie? Bacznie obserwuj jego dietę i uważaj na to, co trafia do psiej miski.

Czy pies może jeść kości?

Odpowiedź brzmi: to zależy jakie! Psy nie powinny jeść kości poddanych jakiejkolwiek obróbce termicznej! Mogą spożywać tylko niektóre z nich, w postaci surowej. Absolutnie nie powinniśmy podawać psu kości drobiowych, przede wszystkim ze względu na ich kruchość i ostrość. Mogą poranić przełyk, żołądek czy doprowadzić do perforacji jelit. Może dojść również do zadławienia czy zaczopowania światła przewodu pokarmowego. Powinniśmy również zrezygnować z podawania naszemu pupilowi kości wieprzowych, są ciężkostrawne i mogą być źródłem zakażenia chorobą Aujeszky?ego. Jedyne kości, które możemy podawać psu, to kości cielęce i wołowe. Są one dużych rozmiarów, co minimalizuje ryzyko połknięcia w całości. Trudno również je psu pogryźć więc stanowią idealną formę naturalnego gryzaka, który przyczynia się do poprawy higieny jamy ustnej.

Czy pies może jeść chleb?

NIE! Psy nie powinny jeść chleba. Co prawda chleb nie jest toksyczny dla naszych pupili, ale niestety w większości przypadków jest ciężkostrawny i należy do żywności przetworzonej, która nie jest wskazana dla psów. Niektóre psy mogą mieć również alergie na zboża, gluten lub składniki używane do pieczenia chleba. Jeśli nasz pupil zje jedną czy dwie kromki, prawdopodobnie nic się nie stanie, ale absolutnie nie może on zagościć na stałe w jego diecie.

Czy pies może jeść cebulę, czosnek?

NIE! Zarówno czosnek jak i cebula są szkodliwe dla psów. Po ich spożyciu w przewodzie pokarmowym uwalniają się toksyczne disiarczki, uszkadzające erytrocyty i hemoglobinę. W pierwszych godzinach od spożycia obserwuje się wymioty i biegunkę, a po 1-4 dniach dołącza hipertermia, apatia, ciemne zabarwienie moczu czy niedokrwistość hemolityczna, która może zakończyć się śmiercią dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Czy pies może jeść czekoladę?

NIE! Czekolada zawiera teobrominę, która powoduje zatrucia u psów. Działanie toksyczne teobrominy związane jest z bardzo powolnym procesem usuwania jej z organizmu. Toksyczność tego związku warunkowana jest jego stężeniem. Po 4-5 godzinach od spożycia pojawiają się pierwsze objawy: wymioty, biegunka, apatia, trudności w oddychaniu czy drżenie mięśni. Dlatego ważna jest szybka reakcja, ponieważ zatrucie dużą ilością teobrominy może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Należy unikać zarówno czekolady jak i produktów pochodnych, np. kakao w proszku, ciasta kakaowe, ciasteczka czekoladowe czy ziarna kakaowca.

Czy pies może jeść winogrona, rodzynki?

NIE! Spożycie nawet 10-12 winogron może być toksyczne dla psa! Również suszone winogrona, czyli rodzynki, są dla niego szkodliwe – już 2,8 g/kg masy ciała może stanowić dawkę toksyczną. Objawy zatrucia zwykle pojawiają się w ciągu doby, choć mogą wystąpić również kilka dni po spożyciu. Apatia, brak apetytu, osłabienie, biegunka, wymioty to pierwsze objawy zatrucia. Niestety, jeśli nie zareagujemy w porę, może dojść do ostrej niewydolności nerek, która jest bezpośrednim stanem zagrażającym życiu psa

Czy pies może jeść pestki owoców?

NIE! Pestki owoców, przede wszystkim brzoskwiń, moreli, jabłek, wiśni itd. są bardzo niebezpieczne. Po rozgryzieniu lub spożyciu uszkodzonej pestki, w przewodzie pokarmowym uwalnia się heterozyd cyjanogenny, z którego powstaje toksyczny cyjanowodór. Przyczynia się on do zablokowania oddychania komórkowego. Połknięcie pestki w całości jest również niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do niedrożności jelit. Zatrucie pestkami objawia się wymiotami, ślinotokiem, przyspieszonym oddechem, drgawkami, utratą przytomności, a nawet zapaścią i w konsekwencji śmiercią.

Jak widać, wiele produktów, które na co dzień goszczą w naszych domach, znajduje się na liście zakazanej do podawania naszym pupilom. Chcesz, aby Twój pies żył długo, zdrowo i szczęśliwie? Bacznie obserwuj jego dietę i uważaj na to, co trafia do psiej miski. Z pewnością właściwym sposobem na żywienie czworonogów będzie sucha karma dla psów marki Eminent.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić labradora?

Labrador retriever to niezwykle przyjacielska i radosna rasa psa. Labradory oprócz tego, że są niezwykle inteligentne i łagodne, znane są też ze swojego zamiłowania do jedzenia. W tym artykule przedstawimy Wam szczegółową i merytoryczną odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić labradora? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak karmić owczarka niemieckiego?

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaspokoić potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich, aby utrzymać je w doskonałej formie i kondycji. Możliwie dokładnie i szczegółowo przedstawimy Wam odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić owczarka niemieckiego?

Czytaj dalej