O psach

Czy pies może jeść…? Zdrowe przekąski dla psa. Fakty i mity żywieniowe część 3

Czy pies może jeść jabłka? Czy pies może jeść pomidory? A co z brokułami? Sprawdźmy, które przekąski będą bezpieczne dla Twojego pupila!

04/03/2022
Karolina Zamiar

Czy pies może jeść brokuły?

Tak! Brokuły są niskokaloryczne, dlatego mogą stanowić dobrą alternatywę dla wysokokalorycznych przekąsek. Należy jednak pamiętać, że brokuły należą do warzyw kapustnych, które mogą powodować nadmierne powstawanie gazów i wzdęcia. Dlatego powinniśmy je podawać raz na jakiś czas, aby uniknąć kłopotów ze strony układu pokarmowego. Musimy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Absolutnie nie powinniśmy podawać brokułów prosto z naszego talerza, na którym często lądują w różnorakich sosach i z różnymi dodatkami, które mogą być bardzo szkodliwe dla psa. Brokuły dla psa powinniśmy podzielić na niewielkie różyczki, poddać je blanszowaniu lub ugotować w nieosolonej wodzie albo przyrządzić je na parze – bez żadnych przypraw.

Czy pies może jeść pomidory?

Tak, może, ale muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim pomidory muszą być dojrzałe i pozbawione wszelkich zielonych części, tj. liści, łodygi czy kwiatów. Jeśli w naszym ogródku rosną pomidory, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć, aby uniemożliwić naszemu pupilowi spożycie szkodliwych części. Dlaczego? Łodygi, kwiaty i liście pomidorów zawierają tomatynę – szkodliwą substancję, która może powodować zatrucia u naszych pupili. Dojrzałe pomidory są bezpieczne dla psów. Zawierają duże ilości witaminy C oraz cennego potasu. Znajduje się w nich również likopen, należący do grupy karotenoidów, który jest silnym antyoksydantem. Jeśli chcesz wprowadzić pomidory do diety swojego psa, rozpocznij od podawania małych kawałków. Zobacz, czy mu smakują i czy nie ma po nich żadnych dolegliwości. Jeśli nie, można od czasu do czasu podawać pomidora. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz podawać pomidorów z jakimikolwiek przyprawami!

Nie wszystkie przekąski zdrowe dla ludzi, są odpowiednie dla naszych pupili.

Czy pies może jeść jabłka?

Tak, może, ale nigdy nie w całości! Dlaczego? Pestki owoców, w tym jabłek, są niezwykle niebezpieczne dla psa. Po ich rozgryzieniu, w przewodzie pokarmowym powstaje toksyczny cyjanowodór, który blokuje oddychanie komórkowe. Jeśli chcemy urozmaicić dietę naszego psa, musimy pamiętać o wcześniejszym usunięciu pestek z jabłka, aby uniknąć zatrucia. Jabłka stanowią prawdziwą bombę witaminową. Oprócz witamin zawierają również błonnik, wspomagający pracę układu trawiennego. Jabłka mogą być podawane w formie zdrowej przekąski – od czasu do czasu. Nie mogą stanowić pełnowartościowego posiłku. Pamiętaj, że nie każdy pies dobrze toleruje jabłka, dlatego po podaniu należy obserwować czy nie występują żadne problemy gastryczne.

Czy pies może jeść mandarynki?

NIE! Mandarynki tak jak i pozostałe cytrusy, nie są wskazane, by znajdowały się w diecie psa. Wielu z Was pewnie w tym momencie zadaje sobie pytanie: Dlaczego? Przecież cytrusy są bardzo zdrowe! Tak, to prawda.  Zawierają dużo cennych składników odżywczych, są bogate w witaminy. Jednak zawierają również substancje, które są szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Cytrusy zawierają kwas cytrusowy, który spożyty w większych ilościach może powodować silne podrażnienie żołądka, wymioty, biegunkę i osłabienie organizmu. Kolejna niebezpieczna substancja to psoralen. Spożycie psoralenu może prowadzić do poważnego zatrucia, przebiegającego z dreszczami i podrażnieniami skóry. Oczywiście, jeśli spadnie nam mały kawałek mandarynki i nasz pupil zdąży go „sprzątnąć” przed nami, nic się nie stanie! Jednakże musimy pamiętać o szkodliwości tych owoców. Nie tylko sam miąższ jest szkodliwy – szkodliwe są również skórki cytrusów.

Jak widzimy, nie wszystkie przekąski zdrowe dla ludzi, są odpowiednie dla naszych pupili. Każdy właściciel doskonale wie, jak trudno jest wykazać się silną wolą, gdy jego psiak przeskakuje z nogi na nogę przy stole, aby tylko dostać coś smakowitego do jedzenia. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie przekąski, które smakują naszym psom, są dla nich bezpieczne. Dlatego też, zanim podamy coś nowego, warto sprawdzić, czy na pewno nie spowodujemy tym większej szkody niż pożytku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pies je to co najlepsze wybierz nasze karmy premium dla psów marki Eminent.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić psa seniora?

Starzenie się ukochanego pupila jest procesem, który każdy właściciel chciałby odłożyć w czasie. Niestety, życie czworonożnych przyjaciół trwa znacznie krócej niż nasze… W tym artykule dowiecie się, jak karmić psiego seniora, aby jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem i witalnością.

Czytaj dalej
O psach

Jak zdrowo karmić szczenięta?

Masz szczeniaczka i nie wiesz, jak go karmić, by wyrósł na zdrowego i szczęśliwego psa? A może właśnie Twoja ukochana Punia urodziła szczenięta i ma problem z wykarmieniem całej gromadki? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czytaj dalej