O psach

Karma sucha czy mokra? A może karma domowa? Który rodzaj karmy wybrać?

Karma sucha czy mokra? A może jedzenie gotowane? Jaki rodzaj pokarmu będzie bardziej odpowiedni dla mojego pupila? Jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości!

21/03/2022
Karolina Zamiar

W obecnych czasach w sklepach z karmami ? stacjonarnych czy też online ? roi się od różnego rodzaju karm dla psów. Właściciele stoją przed trudnym wyborem ? jaką karmę wybrać? Która będzie najlepsza dla mojego pupila? Sucha czy mokra? A może jedzenie gotowane? Jeśli też zadajesz sobie takie pytania, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości!

Karma sucha

W małej objętości suchej karmy jest stosunkowo duża kaloryczność. Właśnie dlatego jej porcje są znacznie mniejsze niż w przypadku karmienia karmą mokrą czy gotowanym jedzeniem. Karmy suche zawierają z reguły do 10% wody, co sprawia, że nie musimy przechowywać ich w lodówce po otwarciu.  Również z tego względu idealnie sprawdza się w podróży. Należy jednak pamiętać, że przy diecie opartej na suchej karmie, musimy szczególnie kontrolować, aby nasz pies miał zawsze dostęp do czystej wody i mógł na bieżąco uzupełniać jej braki w organizmie. Sucha karma wspiera utrzymanie w dobrej kondycji jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie płytki nazębnej i pobudzanie dziąseł. Jednak przede wszystkim sucha karma premium jest pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu możemy być spokojni, że dostarcza ona wszelkich niezbędnych składników naszemu ukochanemu czworonogowi.

Co pies je?

Karma mokra

Mokre karmy odznaczają się wyższą zawartością wody ? nawet do 80% ? co powoduje, że objętość porcji karmy mokrej jest znacznie większa niż karmy suchej. To ważna informacja, szczególnie gdy walczysz z nadwagą lub otyłością u swojego psa ? pomaga ona bowiem w procesie odchudzania. Karma mokra doskonale nadaje się dla psów, które z różnych powodów mają problemy z gryzieniem twardych granulek. Mokre karmy z reguły są smaczniejsze niż karmy suche. Ich konsystencja i zapach zbliżone są do naturalnego pokarmu. W związku z tym niejadki lub wybredne psy znacznie chętniej jedzą karmę mokrą. Ten rodzaj karmy zalecany jest również dla psów z przewlekłą niewydolnością nerek. Należy mieć przy tym na uwadze, że otwartą puszkę lub saszetkę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 48 godzin. Dobrej jakości karma mokra jest jednak znacznie droższa niż karma sucha.

Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj karmy jest najlepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę zarówno wiek, rasę czy kwestie zdrowotne psa, jak i smakowitość czy strawność karmy

Karma domowa

Przygotowywanie domowej karmy jest dość trudne. Z żywieniowego punktu widzenia może być ona równie wartościowa, jak karmy gotowe. Jednak właściciel musi rygorystycznie trzymać się odpowiednich proporcji, receptury i wielkości posiłków. Przygotowywanie karmy w domu, wymaga odpowiedniej wiedzy dotyczącej żywienia psów, jak i dużej ilości wolnego czasu. W przypadku gdy właściciel nie posiada odpowiedniej wiedzy, a są przesłanki, aby zmienić żywienie na karmę domową ? warto udać się do psiego dietetyka, który pomoże ustalić odpowiednie porcje żywieniowe dla naszego psa. Z całą pewnością na korzyść karm domowych przemawia świeżość posiłków oraz brak konserwantów i sztucznych dodatków. Właściciel dokładnie wie, co spożywa jego pies. Wadami zdecydowanie jest czasochłonność, pracochłonność i brak możliwości dokładnego określenia daty przydatności posiłku

Jak widzimy, nie można jednoznacznie określić, który rodzaj karmy jest najlepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę zarówno wiek, rasę czy kwestie zdrowotne psa, jak i smakowitość czy strawność karmy. Ogromne znaczenie ma również doświadczenie, wiedza i dysponowanie czasem wolnym opiekuna. Właściciel pupila musi stanąć przed dylematem i zdecydować, która karma będzie najlepsza dla jego przyjaciela, biorąc pod uwagę wszystkie ?za? i ?przeciw?.

Karolina Zamiar

Studentka IV roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 16 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych ?Z Kasztanowej Alei?. Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Czy pies może jeść ciągle tę samą karmę?

Codziennie to samo jedzenie? Przecież to nuda! Nikt z nas nie chciałby jeść chleba z szynką dzień w dzień przez całe swoje życie. Ale jak się ma ta kwestia w żywieniu naszych domowych pupili? Czy to monotonia, czy odpowiedzialne żywienie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj dalej
O psach

Jak karmić psa alergika?

Jak rozpoznać alergię u psa? Co to są karmy hipoalergiczne? Jaka karma dla psa z alergią?

Czytaj dalej