O psach

Karma sucha czy mokra? A może karma domowa? Który rodzaj karmy wybrać?

Karma sucha czy mokra? A może jedzenie gotowane? Jaki rodzaj pokarmu będzie bardziej odpowiedni dla mojego pupila? Jeśli zadajesz sobie te pytania, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości!

21/03/2022
Karolina Zamiar

W obecnych czasach w sklepach z karmami -stacjonarnych czy też online, roi się od różnego rodzaju karm dla psów. Właściciele stoją przed trudnym wyborem – jaką karmę wybrać? Która będzie najlepsza dla mojego pupila? Sucha czy mokra? A może jedzenie gotowane? Jeśli też zadajesz sobie takie pytania, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości!

Karma sucha

W małej objętości suchej karmy jest stosunkowo duża kaloryczność. Właśnie dlatego jej porcje są znacznie mniejsze niż w przypadku karmienia karmą mokrą czy gotowanym jedzeniem. Karmy suche zawierają z reguły do 10% wody, co sprawia, że nie musimy przechowywać ich w lodówce po otwarciu.  Również z tego względu idealnie sprawdza się w podróży. Należy jednak pamiętać, że przy diecie opartej na suchej karmie, musimy szczególnie kontrolować, aby nasz pies miał zawsze dostęp do czystej wody i mógł na bieżąco uzupełniać jej braki w organizmie. Sucha karma wspiera utrzymanie w dobrej kondycji jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie płytki nazębnej i pobudzanie dziąseł. Jednak przede wszystkim sucha karma dla psów premium jest pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu możemy być spokojni, że dostarcza ona wszelkich niezbędnych składników naszemu ukochanemu czworonogowi.

Co pies je?

Karma mokra

Mokre karmy odznaczają się wyższą zawartością wody — nawet do 80%, co powoduje, że objętość porcji karmy mokrej jest znacznie większa niż karmy suchej. To ważna informacja, szczególnie gdy walczysz z nadwagą lub otyłością u swojego psa, pomaga ona bowiem w procesie odchudzania. Karma mokra doskonale nadaje się dla psów, które z różnych powodów mają problemy z gryzieniem twardych granulek. Mokre karmy z reguły są smaczniejsze niż karmy suche. Ich konsystencja i zapach zbliżone są do naturalnego pokarmu. W związku z tym niejadki lub wybredne psy znacznie chętniej jedzą karmę mokrą. Ten rodzaj karmy zalecany jest również dla psów z przewlekłą niewydolnością nerek. Należy mieć przy tym na uwadze, że otwartą puszkę lub saszetkę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 48 godzin. Dobrej jakości karma mokra jest jednak znacznie droższa niż karma sucha.

Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj karmy jest najlepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę zarówno wiek, rasę czy kwestie zdrowotne psa, jak i smakowitość czy strawność karmy

Karma domowa

Przygotowywanie domowej karmy jest dość trudne. Z żywieniowego punktu widzenia może być ona równie wartościowa, jak karmy gotowe. Jednak właściciel musi rygorystycznie trzymać się odpowiednich proporcji, receptury i wielkości posiłków. Przygotowywanie karmy w domu, wymaga odpowiedniej wiedzy dotyczącej żywienia psów, jak i dużej ilości wolnego czasu. W przypadku gdy właściciel nie posiada odpowiedniej wiedzy, a są przesłanki, aby zmienić żywienie na karmę domową, warto udać się do psiego dietetyka, który pomoże ustalić odpowiednie porcje żywieniowe dla naszego psa. Z całą pewnością na korzyść karm domowych przemawia świeżość posiłków oraz brak konserwantów i sztucznych dodatków. Właściciel dokładnie wie, co spożywa jego pies. Wadami zdecydowanie jest czasochłonność, pracochłonność i brak możliwości dokładnego określenia daty przydatności posiłku

Jak widzimy, nie można jednoznacznie określić, który rodzaj karmy jest najlepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę zarówno wiek, rasę czy kwestie zdrowotne psa, jak i smakowitość czy strawność karmy. Ogromne znaczenie ma również doświadczenie, wiedza i dysponowanie czasem wolnym opiekuna. Właściciel pupila musi stanąć przed dylematem i zdecydować, która karma będzie najlepsza dla jego przyjaciela, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej