Biegunka u psa to jeden z częstszych powodów wizyt u lekarza weterynarii. Może być niegroźna i ustąpić po kilku godzinach, jak i również może być objawem poważnych chorób. Jakie są przyczyny biegunki? Jak jej zapobiec i jak leczyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Spis treści
Co to jest biegunka?
Biegunka, potocznie nazywana rozwolnieniem, to stan, w którym zmienia się konsystencja kału na bardziej wodnistą i wyraźnie zwiększa się częstotliwość wypróżnień. Wyróżnia się biegunki o przebiegu ostrym i przewlekłym. Najczęściej mamy do czynienia z biegunkami ostrymi. Pojawiają się nagle i zazwyczaj trwają do 7 dni. Biegunki przewlekłe trwają znacznie dłużej, aż do momentu znalezienia przyczyny powodującej luźniejszą formę stolca i zastosowania odpowiedniego leczenia lub zaleceń.
Jakie są przyczyny biegunek?
- Zmiana diety
Nagła zmiana karmy może spowodować poważne rewolucje jelitowe, bez względu na wiek psa. Jeśli z różnych względów zmieniamy karmę naszemu pupilowi, powinniśmy pamiętać, aby zrobić to stopniowo, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia rozwolnienia. O bezpiecznej zmianie karmy pisaliśmy w artykule: „Kiedy należy zmienić karmę psu i jak to zrobić bezpiecznie?”
- Zjedzenie czegoś nieodpowiedniego lub połknięcie ciała obcego
Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, gdy na pokładzie mamy małego, słodkiego szczeniaczka. Szczenięta z reguły z wielką chęcią poznają świat, próbując wszystkiego, co tylko są w stanie wziąć do pyszczka. Niestety potrafią to robić w tak ekspresowym tempie, że zazwyczaj właściciel nie zdąży zareagować w porę. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies mógł spożyć substancję toksyczną lub zjadł ciało obce, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu naszego pupila.
- Stres
U zwierząt, tak jak i ludzi, stres może powodować biegunki. Nowe miejsce, zmiana otoczenia, nowi właściciele — to czynniki wysoce stresogenne, szczególnie dla szczeniąt. Często po zakupie szczeniaczka zdarza się, że przez pierwsze godziny w nowym domu jest osowiały, ma gorszy apetyt i luźniejszy stolec. To normalne zjawisko w takich sytuacjach. Jednak, gdy stan ten utrzymuje się dłużej, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, aby zbadał naszego malucha.
- Pasożyty
Regularne odrobaczanie to podstawa profilaktyki zdrowia psa. Jeśli nie jesteśmy zaprzyjaźnieni z kalendarzem odrobaczeń naszego pupila, możemy spodziewać się, że prędzej czy później wystąpi u niego biegunka. Dodatkowo mogą się w niej znaleźć widoczne gołym okiem nicienie. Szczególnie ważne jest częste odrobaczanie szczeniąt, którym nierzadko zdarza się zjedzenie czegoś na spacerze czy polizanie nieczystości pozostawionych przez inne zwierzęta.
- Infekcje na tle wirusowym lub bakteryjnym
Szczególnie niebezpieczna jest biegunka o podłożu wirusowym. Dotyczy ona głównie psów nieszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych. Parwowirus czy nosówka to wirusy, które czyhają tuż za rogiem. Jeśli w porę zareagujemy i zabierzemy naszego psa do lekarza weterynarii, zwiększymy jego szanse na przeżycie. Na infekcje wirusowe w najwyższym stopniu narażone są szczenięta, psy starsze i osłabione innymi schorzeniami. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i regularne szczepienia psów przeciwko chorobom zakaźnym. Natomiast biegunka o podłożu bakteryjnym najczęściej występuje wskutek zachwiania równowagi drobnoustrojów jelitowych wskutek różnych czynników.
- Nietoleracja lub alergia pokarmowa
Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 1 dzień, wskazane jest niezwłoczne udanie się do lekarza weterynarii w celu znalezienia przyczyny rozwolnienia i wdrożenia odpowiedniego leczenia
Czy biegunka jest groźna?
Pojedynczy epizod biegunkowy nie zagraża życiu naszego pupila. Jednak, gdy biegunka trwa kilka dni lub gdy pojawia się cyklicznie, może prowadzić do odwodnienia, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej czy równowagi kwasowo-zasadowej.
Mój pies ma biegunkę — co robić?
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie całkowitej głodówki. Należy również zapewnić psu nieograniczony dostęp do świeżej wody. Powinniśmy także kontrolować ilość wypijanych płynów przez psa, aby nie doszło do jego odwodnienia. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 1 dzień, wskazane jest niezwłoczne udanie się do lekarza weterynarii w celu znalezienia przyczyny rozwolnienia i wdrożenia odpowiedniego leczenia
Biegunka to nie choroba, a objaw choroby. Występuje wskutek zadziałania różnorodnych czynników. Może być stosunkowo niegroźna, ale może też stanowić śmiertelne zagrożenie dla naszego pupila. Dlatego, jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii tym bardziej, jeśli biegunka jest podbarwiona krwią, występuje gorączka i intensywne wymioty. Czasami o pomyślności leczenia mogą zadecydować godziny.