O psach

Jak zdrowo karmić szczenięta?

Masz szczeniaczka i nie wiesz, jak go karmić, by wyrósł na zdrowego i szczęśliwego psa? A może właśnie Twoja ukochana Punia urodziła szczenięta i ma problem z wykarmieniem całej gromadki? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

16/01/2023
Karolina Zamiar

Masz szczeniaczka i nie wiesz, jak go karmić, by wyrósł na zdrowego i szczęśliwego psa? A może właśnie Twoja ukochana Punia urodziła szczenięta i ma problem z wykarmieniem całej gromadki? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Dokarmianie szczeniąt mlekiem

Psie noworodki są całkowicie zależne od matki — potrzebują jej stałej opieki i pokarmu. W pierwszym tygodniu życia szczeniaczki piją matczyne mleko kilkanaście razy w ciągu doby. Ich pierwsze dni życia kręcą się wokół naprzemiennego jedzenia i spania. Co robić, gdy miot jest liczny, a ilość wytwarzanego mleka przez matkę nie jest wystarczająca dla wszystkich maluszków? Wówczas należy dokarmiać szczenięta. Potrzebna będzie butelka ze smoczkiem dostosowanym wielkością do rozmiarów szczenięcia, a przede wszystkim dobrej jakości, pełnowartościowy preparat mlekozastępczy, taki jak np. Eminent Puppy Milk 22/18. Podczas dokarmiania szczeniąt należy zapewnić im pozycję mostkową lub stojącą z uniesioną głową, zmniejszają one bowiem ryzyko zachłyśnięcia. Należy również pamiętać, aby pierwsze porcje przygotowanego przez nas mleka były nieco mniejsze niż zapotrzebowanie szczenięcia, aby zapobiec ewentualnej biegunce. 

Dokarmianie mlekiem zastępczym powinniśmy kontynuować, do momentu aż szczenięta rozpoczną jeść stały pokarm, tj. do około 4 tygodnia życia. Wówczas możemy stopniowo wprowadzać suchą karmę, którą uprzednio namoczymy we wcześniej podawanym mleku (Eminent Puppy Milk 22/18) i podamy szczeniętom w formie miękkiej papki. Wraz z upływającymi dniami życia szczeniąt, powinniśmy zwiększać stosunek karmy suchej do namoczonej, tak aby w wieku około 6 tygodni przejść całkowicie na suchą karmę.

jak karmić szczenięta

Jak karmić szczeniaczka?

Odpowiedź brzmi: jak najlepiej! Żywienie psów rosnących odgrywa ogromną rolę w ich późniejszym życiu. Dlatego też tak istotne jest zapewnienie karmy jak najlepszej jakości. Musimy mieć jednak na uwadze, że karma, która fantastycznie sprawdza się u psa znajomej lub znajomego, niekoniecznie będzie dobra dla naszego Atosa. Przede wszystkim musi być dostosowana do wieku psa, rasy i jego aktualnej aktywności. 

Okres szczenięcy jest niesamowicie aktywny. Szczeniaczki są w ciągłym ruchu, dlatego dedykowana dla nich karma musi gwarantować solidną bombę kaloryczna, w stosunkowo małej objętości. Karmy z serii puppy/junior przede wszystkim powinny zawierać wartościowe składniki odżywcze najwyższej jakości, bez zbędnych wypełniaczy. Dobrym przykładem pełnowartościowej karmy suchej dla szczeniąt jest np. Eminent Gold Puppy 33/17 Super Premium dla małych i średnich ras lub Eminent Gold Puppy Large Breed 31/15 Super Premiumdla ras dużych.

Częstotliwość karmienia uwarunkowana jest wiekiem szczeniaczka. Maluchy, które dopiero zaczynają jeść stały pokarm, powinny jeść nawet 5-6 razy dziennie. Wraz ze wzrostem naszego pupila ilość karmień w ciągu doby powinna być stopniowo zmniejszana tak, aby w wieku 6 miesięcy spożywał on już tylko 2-3 posiłki dziennie. 

Ile dawać karmy szczeniakowi? Na etykietach karm, producenci zamieszczają tabele karmienia z sugerowaną porcją dzienną, uwzględniając docelową wagę psa dorosłego danej rasy i wiek – zazwyczaj podany w miesiącach. Na przecięciu się tych dwóch danych znajdziemy sugerowaną dawkę dzienną, którą nasz pupil powinien otrzymać po uprzednim podzieleniu jej na ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Oczywiście należy pamiętać, aby szczenię miało zawsze dostęp do świeżej wody.

 

Żywienie psów rosnących odgrywa ogromną rolę w ich późniejszym życiu. Dlatego też tak istotne jest zapewnienie karmy jak najlepszej jakości. Karmy z serii puppy/junior przede wszystkim powinny zawierać wartościowe składniki odżywcze bez zbędnych wypełniaczy

Jak wspomóc rozwój szczenięcia?

Wysokiej jakości karma to podstawa prawidłowego rozwoju szczeniaczka, jednak są psy, u których warto stosować dodatkową suplementację ze względu na ich predyspozycje rasowe lub problemy zdrowotne. Na problemy ze stawami są narażone psy ras dużych i olbrzymich szybkorosnących, takich jak np. owczarek niemiecki, labrador retriever czy dog niemiecki. Jeśli mamy szczeniaczka rasy dużej lub olbrzymiej, warto podawać mu suplementy chondro protekcyjne i wspomagające funkcjonowanie stawów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów ze stawami w przyszłości. Dobrym przykładem preparatu na stawy jest Eminent Chondro Forte+, który zawiera kolagen, glukozaminę, kwas hialurowony oraz siarczan chondroityny — substancje odpowiedzialne za kompleksową ochronę i odbudowę struktur warunkujących prawidłowe funkcjonowanie stawów. Jeśli mamy w domu starszego szczeniaka, który często łapie infekcje lub w najbliższym czasie czeka go wzmożony wysiłek fizyczny, warto rozważyć również włączenie do codziennej diety suplementu wspierającego odporność, np. Eminent Immunity-Pro.

Życie naszych czworonożnych przyjaciół jest wspaniałe, a może być jeszcze lepsze, jeśli zapewnimy naszemu psiakowi dobry start w dorosłe życie. Wysokiej jakości karma to podstawa zdrowia naszego pupila. Zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej