O psach

Jak zdrowo karmić psa?

Zdrowe żywienie psa jest bardzo ważnym elementem warunkującym dobrą kondycję i długie życie naszego czworonoga.

08/12/2021
Karolina Zamiar

Zdrowe żywienie psa jest bardzo ważnym elementem warunkującym dobrą kondycję, prawidłowy rozwój oraz długie życie naszego czworonoga. Aby zapewnić psu odpowiednie żywienie, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Czy psa można karmić samym mięsem?

Psy są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że potrzebują nie tylko składników pochodzenia zwierzęcego, ale również roślinnego. Karmiąc psa samym mięsem, nie dostarczymy mu składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Niezbędne jest dodawanie warzyw, owoców czy suplementów. Coraz bardziej na popularności zyskuje dieta BARF, opierająca się właśnie na żywieniu surowym mięsem i podrobami z dodatkiem warzyw, owoców i suplementów. Ten rodzaj diety wymaga jednak dużej świadomości właściciela oraz wiedzy na temat żywienia psów i jest bardzo czasochłonny w przygotowaniu. 

Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i wystarczającej ilości wolnego czasu, a chcemy mieć pewność, że nasz pies otrzyma zbilansowaną i kompletną dietę, warto sięgnąć po dostępne gotowe karmy suche lub mokre wysokiej jakości. Musimy pamiętać, że nie każda gotowa karma będzie odpowiednia dla naszego psa. Częstym błędem jest karmienie psa karmą z marketu, której skład nieraz pozostawia wiele do życzenia. Ważną zasadą jest również dopasowanie karmy do wieku psa i jego kondycji. Dla szczeniąt odpowiednia będzie karma z linii Puppy — dla młodych psów, karma z linii Junior — dla dorosłych psów — Adult, a dla psich seniorów — karma z linii Senior.

Pamiętaj, że bez względu na to, jaką karmę podajesz swojemu psu, powinien mieć on zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak często karmić psa?

Ilość posiłków w ciągu dnia jest zależna od wieku psa. Szczenięta, które dopiero zaczynają jeść stały pokarm, powinny jeść nawet 5-6 razy dziennie. Wraz z upływem czasu liczba posiłków powinna ulec redukcji, tak by około 6. miesiąca życia, pies spożywał 3 posiłki. Dorosłe psy powinny jeść 2-3 razy dziennie. Niestety wśród części hodowców i właścicieli psów panuje błędne przeświadczenie, że dorosły pies powinien jeść raz dziennie. Jest to nieprawda. Dawka dzienna powinna być rozdzielona na 2-3 posiłki. Unikniemy wówczas problemów z układem pokarmowym, ograniczonym wchłanianiem składników odżywczych, nadwagą czy w skrajnych przypadkach nawet otyłością. Jeżeli natomiast chodzi o seniorów, należy karmić ich mniejszymi porcjami kilka razy dziennie, ze względu na wrażliwy układ pokarmowy.

Psa najlepiej karmić przynajmniej 2 razy dziennie o stałych porach. Nie powinniśmy podawać posiłku godzinę przed jak i godzinę po spacerze, czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

O jakich porach karmić psa?

Układ pokarmowy psa lubi rutynę. Przede wszystkim należy zapewnić im stałe pory posiłków w mniej więcej równych odstępach godzinowych. Kolejną ważną zasadą jest pozostawienie karmy w misce zwierzęcia tylko przez określony czas, zarówno ze względu na uwarunkowania związanie z trawieniem, jak i czynniki behawioralne. Niezwykle istotną kwestią jest unikanie karmienia przed spacerem, jak i zaraz po nim. Ma to szczególne znaczenie u ras dużych i olbrzymich, u których często występuje rozszerzenie i skręt żołądka, wskutek szybkiego wypełnienia żołądka i obrotu wokół własnej osi. Skręt żołądka jest bezpośrednim stanem zagrażającym życiu psa. Zarówno godzinę przed jak i godzinę po spacerze, czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nie powinniśmy karmić naszego czworonożnego przyjaciela.

Smakołyki, przekąski, przysmaki? To był tylko mały kawałek kiełbaski!

Przysmaki dla psa są świetną nagrodą podczas szkolenia i zabawy. Często stanowią znaczną część przyjmowanych przez zwierzę w pokarmie kalorii, podczas gdy nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zawsze należy zwracać uwagę na dodatkowe kalorie dostarczane w ten sposób czworonogowi. Oczywiście ta ilość powinna być odjęta od głównych porcji posiłków. Należy pamiętać, aby przysmaki były zdrowe i smaczne. Absolutnie nie podawaj psu resztek ze stołu, choćby patrzył błagalnym wzrokiem kota ze Shreka. To nie są odpowiednie przekąski dla naszych pupili –zawierają sól, przyprawy, a i nierzadko składniki dla nich bardzo szkodliwe, takie jak np. cebula, czekolada czy winogrono.

Zdrowe żywienie psa wpływa nie tylko na jego zdrowie, ale też i na jego dobre samopoczucie i szczęście, które wyraża merdającym ogonem. Szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel. Zadbaj już dziś o zdrowe żywienie swojego psa! Twój czworonożny przyjaciel na pewno będzie Ci wdzięczny.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej