O psach

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Co to jest babeszjoza?

Babeszjoza – słyszałeś pewnie tę nazwę nie raz, jednak czy wiesz, co to tak naprawdę jest? Skąd się bierze? Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami? Po jakim czasie występują objawy babeszjozy po ukąszeniu kleszcza? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

20/04/2023
Karolina Zamiar

    Babeszjoza – słyszałeś pewnie tę nazwę nie raz, jednak czy wiesz, co to tak naprawdę jest? Skąd się bierze? Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami? Po jakim czasie występują objawy babeszjozy po ukąszeniu kleszcza? Jak leczyć psa po ugryzieniu kleszcza? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

    Kleszcze są pajęczakami z rodziny kleszczowatych, spotykamy je w lasach, parkach, ogrodach czy na polanach – są więc obecne na co dzień w naszym życiu. Dlaczego powinniśmy na nie uważać? Mogą przenosić niezwykle niebezpieczne choroby dla naszych psów m.in. babeszjozę. Choroba ta jest wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia spp. Znajdują się one w ślinie kleszcza i po ukąszeniu atakują krwinki czerwone psa.

    Jakie są objawy babeszjozy? Po jakim czasie występują?

    Objawy babeszjozy u psów są mało swoiste. Choroba może mieć zarówno przebieg ostry, jak i przewlekły. W ostrym przebiegu choroby można zaobserwować wysoką gorączkę, senność, brak łaknienia, żółte zabarwienie błon śluzowych, wymioty, sporadycznie objawy neurologiczne, a w niektórych przypadkach mocz podbarwiony krwią. W postaci przewlekłej pies może być apatyczny i mogą wystąpić epizody nawracającej gorączki. Pierwsze objawy babeszjozy występują zwykle 1-3 tygodni po ukąszeniu przez kleszcza.

    jak zabezpieczyć psa przed kleszczami

    Co zrobić, gdy u naszego psa zauważymy kleszcza?

      Przede wszystkim należy go jak najszybciej usunąć. Kleszcz sam nie wyjdzie ani nie odpadnie (może odpaść dopiero po kilku dniach, gdy już zakończy proces żerowania). Na rynku można znaleźć specjalnie przeznaczone do tego celu pęsety. Po usunięciu kleszcza należy dokładnie zdezynfekować miejsce po ukąszeniu i obserwować przez najbliższe dni. Dlaczego? Pojawienie się zaczerwienienia i niewielkiego obrzęku jest normalną reakcją immunologiczną organizmu. Jeśli natomiast te zmiany nie ustąpią w ciągu kilku dni lub się nasilą, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, aby zbadał naszego pupila i podjął niezbędne leczenie. Istnieje ryzyko, że usunięty kleszcz mógł być nosicielem groźnych chorób odkleszczowych.

      Co zrobić, jeśli nie potrafimy sami usunąć kleszcza?

      Właściwie każdy zakład leczniczy dla zwierząt oferuje usługę usunięcia kleszcza. Ile kosztuje usunięcie kleszcza? Jest to jedna z tańszych usług weterynaryjnych rzędu kilkunastu złotych. Dlatego, jeśli nie wiemy, jak poprawnie usunąć kleszcza lub nie mamy pewności czy na pewno dobrze go usuniemy, bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy specjalistów.

      Aby chronić naszego pupila przed groźnymi chorobami odkleszczowymi powinniśmy zabezpieczać go przed kleszczami cały rok odpowiednimi preparatami

      Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami?

      Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do zabezpieczania psów przed kleszczami. Ich mnogość może sprawić trudności w wyborze najlepszego preparatu dla naszego pupila. Aktualnie sporą popularnością cieszą się preparaty doustne, w formie tabletek. W zależności od zawartej substancji czynnej zabezpieczą naszego psa przez 4 tygodnie (subst. czynna – afoxolaner, lotilaner), 5 tygodni (sarolaner) lub nawet 12 tygodni (fluralaner).

      Kolejną formą są preparaty spot-on. Dużą zaletą jest łatwa forma podania – bezpośrednio na skórę między łopatkami. Większość tych preparatów skutecznie chroni przed kleszczami przez 4 tygodnie.

      Dostępne są również obroże przeciw kleszczom, które w zależności od zawartych substancji mogą działać nawet 8 miesięcy.

      Należy jednak pamiętać, że to tylko preparaty, na których działanie może wpływać wiele czynników. Dlatego też, mimo wszystko, powinniśmy zawsze po spacerze dokładnie obejrzeć naszego psa, czy nie ma na nim „pasażerów na gapę”.

      Jeszcze kilka lat temu, można było usłyszeć, że kleszcze występują tylko sezonowo. Niestety, w związku z coraz wyższymi temperaturami, szczególnie podczas zimy, aktywność kleszczy trwa nieprzerwanie cały rok. Oczywiście ich szczyt aktywności nadal notuje się wczesną wiosną i późną jesienią, ale dodatkowo występują również w miesiącach zimowych. Dlatego też, jeśli zależy nam na zdrowiu naszego pupila, powinniśmy zabezpieczać go przed kleszczami cały rok, aby uchronić go przed groźnymi chorobami odkleszczowymi.

      Karolina Zamiar

      Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

      Nasz Blog
      O psach

      Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

      Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

      Czytaj dalej
      O psach

      Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

      Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

      Czytaj dalej
      O psach

      Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

      Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

      Czytaj dalej