O psach

Jak karmić sukę szczenną lub sukę karmiącą?

Żywienie psów przeznaczonych do hodowli jest niezwykle istotne. Ich dieta wpływa na płodność, liczebność miotu oraz prawidłowy rozwój szczeniąt

04/02/2022
Karolina Zamiar

Jak przygotować sukę do krycia? Jaką karmę podawać suce ciężarnej? Jak karmić sukę karmiącą? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Przygotowanie do rozrodu. Czy konieczna jest zmiana karmy przed kryciem?

Zanim dojdzie do zapłodnienia, powinniśmy odpowiednio przygotować naszą suczkę na nadchodzące zmiany. Powinna być zdrowa, zaszczepiona, odrobaczona, a przede wszystkim w dobrej kondycji. Te warunki zwiększają zdolność do zajścia w ciążę, jej donoszenia, urodzenia zdrowych szczeniąt i opieki nad nimi. Właściwa kondycja u suki przeznaczonej do rozrodu jest kluczowa, gdyż otyłość lub niedowaga mogą być przyczyną zaburzeń w gospodarce hormonalnej, uniemożliwiając tym samym skuteczne krycie. Zapotrzebowanie żywieniowe w okresie przygotowania do rozrodu i krycia jest takie samo jak u dorosłych osobników. Pokarm powinien być odpowiednio zbilansowany, wysokiej jakości, o strawności powyżej 80%. Na około 2 tygodnie przed planowanym kryciem suka powinna mieć zmienioną karmę na wysokobiałkową. Taka karma jest najczęściej opisana przez producentów jako karma dla szczeniąt, suk szczennych lub karmiących.

jak karmić sukę w ciąży

Jak karmić sukę w ciąży?

Ciąża u suki trwa 63 dni. W ciągu pierwszych 3-4 tygodni zapotrzebowanie żywieniowe suki ciężarnej się nie zmienia. Może być karmiona tą samą karmą co przed kryciem, czyli standardową karmą dla psów dorosłych.

Podaż energii należy zwiększać stopniowo od 5. tygodnia ciąży, aby umożliwić suce zgromadzenie rezerw energetycznych na ostatni tydzień ciąży, kiedy to apetyt znacznie się zmniejsza lub całkowicie zanika. Ma to szczególne znaczenie u suk ras dużych i olbrzymich, aby zapobiec utracie masy ciała. Począwszy od 5. tygodnia, należy co tydzień zwiększać dawkę pokarmową o 10%. Przy tym założeniu suka w okresie okołoporodowym pobiera 50% więcej pokarmu. Karma podawana w tym okresie powinna być wysokobiałkowa i wysokokaloryczna (karma dla suk szczennych i karmiących)

Niedobory białka u suk mogą prowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej szczeniąt. Ważne jest, aby zawartość białka w pokarmie dla ciężarnej suki była zbilansowana z zawartością węglowodanów, które powinny stanowić co najmniej 23% suchej masy.

Należy dbać o to, aby wzrost masy ciała suki pod koniec ciąży nie przekroczył 15-25% sprzed okresu ciąży.

Nieprawidłowe żywienie w okresie rozrodu może mieć ogromny wpływ na plenność, płodność czy zdrowie szczeniąt. Każdy etap jest równie ważny, począwszy od przygotowania do krycia, poprzez krycie, ciążę i laktację

Jak karmić sukę po porodzie? Jak karmić sukę karmiącą?

Masa ciała suk prawidłowo żywionych podczas ciąży wraca do normy z nieznacznymi wahaniami prawie zaraz po urodzeniu szczeniąt. Dlatego tak ważne jest właściwe żywienie przed zapłodnieniem i w trakcie ciąży. Po porodzie następuje kolejny, niezwykle ważny etap, a mianowicie laktacja. Trwa ona zwykle od 5 do 8 tygodni. W tym czasie suka wykazuje znacznie zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i jej apetyt wzrasta. Okres największego wytwarzania mleka, czyli tak zwany szczyt laktacji, przypada na 3-5. tydzień laktacji. Ilość wytwarzanego mleka przez sukę zależy od jej wielkości, liczebności miotu i tygodnia laktacji. Laktacja to najbardziej wymagający okres pod względem zapotrzebowania na energię spośród wszystkich etapów życia suki. Karma dla suki po porodzie powinna być wysokokaloryczna (ok. 4-5 kcal/g karmy), z dużą zawartością wysokostrawnego białka. Niedobory białka w karmie u suk karmiących mogą być przyczyną obniżenia laktacji, a także prowadzić do znacznego spadku kondycji suki.

Jak karmić sukę po laktacji?

Jeśli mamy prawidłowy przebieg laktacji i szczenięta odsadzamy podręcznikowo, tj. ok. 6. tygodnia życia, nie jest konieczne stosowanie restrykcji żywieniowych. Wydzielanie mleka stopniowo obniża się wraz ze zmniejszaniem się liczby karmień przez sukę. Jeśli natomiast z różnych względów jesteśmy zmuszeni odsadzić szczenięta wcześniej, musimy odpowiednio przeprowadzić tzw. zasuszanie, czyli zmniejszenie wytwarzania mleka, aby uniknąć  mastitis, tzn. zapalenia gruczołu mlekowego. Często stosowaną metodą jest ograniczenie żywienia wg następującego schematu: w dniu poprzedzającym odsadzenie suka nie otrzymuje żadnego pokarmu, jedynie wodę. W dniu odsadzenia podaje się 25% dziennej dawki karmy, drugiego dnia 50%, następnego 75%, a kolejnego 100%. Jest jeszcze jeden schemat zasuszania, od poprzedniego różni się tym, że w dniu odsadzenia nie karmimy suki i dopiero podajemy pokarm na następny dzień w ilości 25% dziennej dawki, kolejnego dnia 50%, później 75% i czwartego dnia 100%. W zależności od kondycji suki stopniowo przechodzimy z karmy wysokobiałkowej na standardową przeznaczoną dla dorosłych psów.

Nieprawidłowe żywienie suki w okresie rozrodu może mieć ogromny wpływ na wskaźniki hodowlane, plenność, płodność czy zdrowie szczeniąt. Każdy etap jest równie ważny, począwszy od przygotowania do krycia, poprzez krycie, ciążę i laktację. Dlatego, aby zapewnić prawidłowo zbilansowaną dietę, powinniśmy skorzystać z karm dedykowanych specjalnie dla suk szczennych i karmiących. W karmie wysokiej jakości znajdziemy odpowiednio zbilansowane mikroelementy oraz witaminy, które zapewnią odpowiedni rozwój szczeniąt, ułatwią poród oraz przyczynią się do prawidłowego przebiegu okresu okołoporodowego.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej