O psach

Jak karmić psa seniora?

Starzenie się ukochanego pupila jest procesem, który każdy właściciel chciałby odłożyć w czasie. Niestety, życie czworonożnych przyjaciół trwa znacznie krócej niż nasze… W tym artykule dowiecie się, jak karmić psiego seniora, aby jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem i witalnością.

18/03/2023
Karolina Zamiar

Starzenie się ukochanego pupila jest procesem, który każdy właściciel chciałby odłożyć w czasie. Niestety, życie czworonożnych przyjaciół trwa znacznie krócej niż nasze… W tym artykule dowiecie się, jak karmić psiego seniora, aby jak najdłużej mógł cieszyć się zdrowiem i witalnością.

Kiedy mój pies staje się seniorem?

Nie ma uniwersalnego progu wiekowego dla wszystkich psów, po którego przekroczeniu możemy nazywać psa seniorem. Kluczową rolę odgrywa rasa – wielkość psa. Psy większych ras żyją krócej niż mniejszych. Stąd też oznaki starzenia będą u nich pojawiać się znacznie szybciej. Przyjęło się, że psy rasy olbrzymiej (powyżej 40 kg) wkraczają w okres seniorski już w wieku 7 lat. Psy rasy dużej (25-40kg) około 8 roku życia, natomiast psy ras średnich (10-25kg) po ukończeniu 9 roku życia. Najwolniej starzeją się psy ras małych (poniżej 10 kg), które wkraczają w okres seniorski dopiero po ukończeniu 10 roku życia. Oczywiście powyższe zakresy są orientacyjne i nie u każdego psa się sprawdzą. Warto jednak zapoznać się z nimi, aby nie przeoczyć pierwszych oznak starzenia się naszego czworonoga.

pies starszy

Czym karmić psiego seniora?

Wraz z upływającym wiekiem zmniejsza się aktywność fizyczna naszego pupila. Co za tym idzie, spada tempo metabolizmu, co wiąże się z większym ryzykiem nadwagi. Dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe żywienie w tym okresie. Zapotrzebowanie kaloryczne „seniora” spada o około 20-30% w stosunku do jego dziennego zapotrzebowania z lat dorosłości. Warto wówczas zaopatrzyć się w karmę dedykowaną dla starszych psów, taką jak np.  Eminent Senior 22/10 dla psów ras dużych lub Eminent Mini Adult Lamb&Rice dla ras małych. Karmy te charakteryzują się mniejszą zawartością tłuszczu i białkiem o wysokiej strawności. Zawierają substancje takie jak tauryna, witamina E, antyutleniacze, które znacznie spowalniają procesy starzenia się naszego czworonoga.

Jak karmić psiego seniora z problemami zdrowotnymi?

 

Niestety wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia chorób u naszego pupila znacznie wzrasta. Oczywiście są wyjątki od reguły, ale mając wiekowego psa pod swoim dachem, musimy mieć świadomość, że jego stan zdrowia może się nagle zmieniać. Jeśli nasz pies boryka się z problemami zdrowotnymi, wymaga ukierunkowanego żywienia, dostosowanego do stwierdzonych jednostek chorobowych. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w specjalistyczne karmy weterynaryjne dedykowane dla psów z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?

Psiego seniora powinniśmy karmić minimum 3 razy dziennie, o stałych porach, bez gwałtownych zmian w ilości i jakości karmy, aby uniknąć ewentualnych rewolucji żołądkowych

Jak często karmić starszego psa?

Psiego seniora karmimy mniejszymi porcjami, ale ze zwiększoną częstotliwością w ciągu dnia. Dlaczego? Trawienie pokarmu u starszych psów jest znacznie wolniejsze. Duża ilość karmy podanej na raz może przyczynić się do przeładowania przewodu pokarmowego i ograniczonego trawienia, a w konsekwencji gorszego wchłaniania składników odżywczych. Psiego seniora powinniśmy karmić minimum 3 razy dziennie, o stałych porach, bez gwałtownych zmian w ilości i jakości karmy, aby uniknąć ewentualnych rewolucji żołądkowych.

Co oprócz karmy można podawać seniorowi?

W diecie starszych psów bardzo istotne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Odgrywają bowiem ważną rolę w utrzymaniu właściwych funkcji mózgu oraz wpływają na prawidłowe widzenie. Źródłem NNKT są oleje rybne, olej lniany i algi morskie.  Dobrym przykładem oleju rybnego jest olej z łososia Eminent SalmoVital, który może być stosowany jako dodatek do posiłku, po wcześniejszym wymieszaniu go z karmą.

U psów ras dużych i olbrzymich warto włączyć również do diety suplementy (np. Eminent Chondro Forte+) zawierające chondroitynę i glukozaminę – substancje wspomagające funkcjonowanie stawów, które w okresie seniorskim często dają się we znaki naszym czworonożnym przyjaciołom.

Zapotrzebowanie na witaminy u starszych psów wzrasta. Szczególnie istotne są witaminy C i E, które są przeciwutleniaczami. Ich obecność w diecie psiego seniora opóźnia procesy starzenia się organizmu. Warto zatem zaopatrzyć się w suplement zawierający te witaminy, np. Eminent Immunity-Pro. Oprócz witaminy C i E zawiera on również inne cenne składniki, których wspólne działanie zwiększa witalność i odporność czworonożnego przyjaciela.

Każdy z nas pragnie, by jego pupil był w jak najlepszej formie przez długie lata. Odpowiedzialne żywienie i troska mogą przedłużyć jego życie, a dzięki temu będzie nam dane spędzić z nim kilka, niezwykle cennych, chwil więcej.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić labradora?

Labrador retriever to niezwykle przyjacielska i radosna rasa psa. Labradory oprócz tego, że są niezwykle inteligentne i łagodne, znane są też ze swojego zamiłowania do jedzenia. W tym artykule przedstawimy Wam szczegółową i merytoryczną odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić labradora? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak karmić owczarka niemieckiego?

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaspokoić potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich, aby utrzymać je w doskonałej formie i kondycji. Możliwie dokładnie i szczegółowo przedstawimy Wam odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić owczarka niemieckiego?

Czytaj dalej