O psach

Kiedy należy zmienić karmę psu i jak to zrobić bezpiecznie?

Jak bezpiecznie zmienić karmę psu?

06/11/2021
Karolina Zamiar

Każdy właściciel psa pragnie, by jego pupil spożywał karmę jak najlepszej jakości, dostosowaną do jego wieku, trybu życia oraz stanu zdrowia. Mimo dbałości o najdrobniejsze szczegóły, przy wyborze karmy dostosowanej dla potrzeb naszego psa, czasami dochodzi do sytuacji, w której musimy podjąć decyzję o jej zmianie.

Jakie są najczęstsze przyczyny zmiany karmy?

Do najczęstszych przyczyn należą przede wszystkim alergie na składniki zawarte w karmie, które mogą objawiać się problemami żołądkowo- jelitowymi, świądem czy wykwitami skórnymi. Kolejnym aspektem, w którym właściciel staje przed koniecznością zmiany karmy, są jednostki chorobowe, takie jak np. cukrzyca, choroby nerek, choroby wątroby czy choroby nowotworowe — w takich sytuacjach należy skupić się nad wyeliminowaniem składników, które mogą obciążać organizm oraz nad wzbogaceniem ich w składniki niezbędne do powrotu do zdrowia lub w takie, które nie będą przyczyniać się do postępowania choroby. Oczywistą przyczyną zmiany karmy jest wiek zwierzęcia. Wraz z rozwojem psa powinniśmy stosować karmy dedykowane dla danego etapu rozwoju. Począwszy od szczeniąt, które dopiero zaczynają spożywać stały pokarm, poprzez psy dorosłe, a skończywszy na wymagających i często schorowanych seniorach. Także suka w ciąży lub karmiąca potrzebuje innej karmy niż ta, którą zwykle podajemy.

Dlaczego tak ważna jest stopniowa zmiana karmy?

Dieta psa z reguły powinna być stała, stosunkowo mało urozmaicona, ze względu na krótki przewód pokarmowy i ubogą florę jelitową w stosunku np. do ludzi, co wiąże się z rewolucją żołądkowo – jelitową przy nagłej jej zmianie. Ważne jest, aby nową karmę wprowadzać stopniowo, ponieważ gwałtowne, nieprzemyślane działanie może prowadzić do uporczywych biegunek, wymiotów, apatii, gorszego samopoczucia czy bólów brzucha.

Jak bezpiecznie zmienić karmę? Przede wszystkim karmę należy zmieniać w ciągu 10-12 dni, stopniowo zwiększając udział nowej karmy w misce.

Jak zmienić psu suchą karmę na inną?

Przede wszystkim właściciel pupila musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zmiana diety u psa jest dość czasochłonnym i wymagającym uwagi procesem, który powinien on trwać około 10-12 dni, zachowując poniższe proporcje w każdym posiłku spożywanym przez psa: 

  • 1 – 3 dzień – 25% nowej karmy+ 75% starej karmy,
  • 4 – 6 dzień – 50% nowej karmy+ 50% starej karmy,
  • 7 – 9 dzień – 75% nowej karmy + 25% starej karmy,
  • 10 – 12 dzień – 100% nowej karmy.

W okresie przejściowym właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na niepokojące objawy, które mogą wystąpić w tym okresie: biegunka, wymioty, bolesność jamy brzusznej czy gorsze samopoczucie. Stopniowe przejście na nową karmę minimalizuje ryzyko wyżej wymienionych problemów. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas objawy, należy bacznie obserwować psa, jeśli nie ustąpią lub co gorsza, będą się nasilać, np., gdy luźniejszy stolec przejdzie w wodnistą biegunkę, należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii oraz wrócić do dotychczas stosowanej karmy, a ewentualną próbę zmiany na kolejną karmę odłożyć w czasie do momentu ustąpienia objawów i całkowitego wyzdrowienia naszego czworonożnego przyjaciela. Należy również mieć na uwadze fakt, iż jeśli pies przez długi czas spożywał daną karmę, wówczas przyzwyczajenie do nowego jej typu może zająć trochę więcej czasu.

Każdy organizm jest inny, dlatego też i każdy pies może zareagować w inny sposób na nową karmę. U jednego proces ten przejdzie właściwie niezauważalnie, a u drugiego może skończyć się poważnymi perturbacjami żołądkowo — jelitowymi, zakończonymi wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Dlatego tak istotne jest, aby zmiana sposobu żywienia była przemyślana i odpowiednio wcześnie zaplanowana mając na uwadze jak najlepszy dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół

Wszystkie dostępne suche karmy dla psów znajdują się tutaj https://karma-eminent.pl/sucha-karma-dla-psow/

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak dobrać odpowiednią dietę dla psa z chorobą nerek?

Twój pies ma chore nerki? Lekarz weterynarii zalecił stosowanie specjalistycznej karmy? Chcesz wspomóc swojego pupila, ale nie wiesz, co masz zrobić? Jeśli nie wiesz, jak ten temat „ugryźć”, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
O psach

Jaki pies będzie najlepszy dla rodziny z dziećmi, jaka rasa dla seniora, a jaka dla alergika?

Masz dzieci i zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o czworonożnego przyjaciela? Jesteś alergikiem i szukasz psa, który nie uczula? A może poszukujesz psa, który będzie idealny dla Twoich dziadków? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czytaj dalej