O psach
Czy psy mogą spożywać zboża?

Od pewnego czasu na rynku karm dla zwierząt obecne są produkty typu grain free, czyli niezawierające zbóż. Sprawdź, czy bezzbożowa karma dla psa to słuszny wybór.

24/07/2020
Zespół Eminenta Zespół Eminenta

Od pewnego czasu na rynku karm dla zwierząt obecne są produkty typu grain free, czyli niezawierające zbóż. Producenci polecają je jako jedyne właściwe pożywienie dla psów, najbardziej zbliżone do ich naturalnego żywienia. Dziś wyjaśnimy, jak jest w rzeczywistości.

Zboża, czyli źródło cennej skrobi i węglowodanów

Zwolennicy karm bezzbożowych oraz bezglutenowych dla psów powołują się na argument, że w czasach prehistorycznych psy nie spożywały zbóż. Jest to oczywiście prawda, jednak niekoniecznie zasadne jest twierdzenie, że obecnie, po tysiącach latach ewolucji, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Otóż psy wykształciły zdolność przyswajania składników pochodzenia roślinnego, w których znajduje się m.in. skrobia, obecna w gotowych karmach. Składnik ten jest istotnym źródłem energii i elementem naturalnego żywienia psa. Oznacza to, że zdecydowana większość psów może jeść karmy ze zbożami bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Istnieje jednak pewien wyjątek od reguły.

Większość psów może jeść karmy ze zbożami bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu.

Bezzbożowa karma dla psa – jedynie w niektórych przypadkach

Zboża mogą szkodzić jedynie psom uczulonym na gluten lub chorującym na celiakię. Niestety wciąż nie wiemy, czy takie zaburzenia są ściśle związane z określonymi rasami, czy też mogą dotyczyć całej populacji. Nie wiadomo zatem, czy profilaktyczne wykluczenie glutenu z psiej diety jest wskazane, nawet w przypadku tych zwierząt, u których ryzyko nietolerancji może być zwiększone. Karma bezzbożowa dla psa jest jednak konieczna, gdy u zwierzęcia pojawią się objawy kliniczne. Wówczas, jeśli nie jest on uczulony na białko ziemniaczane (które zazwyczaj zastępuje to ze zbóż), ryzyko alergii znacznie maleje. Ponadto karmy bezzbożowe bardzo często zawierają jedno źródło białka, co jest dodatkową przesłanką do stosowania ich u zwierząt cierpiących na nietolerancje pokarmowe.

Karmy bezzbożowe – wartościowe pożywienie

W sklepie internetowym https://sklep.karma–eminent.pl/ znajdziesz bezzbożowe oraz bezglutenowe karmy dla psów. Możesz wybrać karmy bezglutenowe Eminent Gold AdultEminent Gold Puppy lub karmę Lamb&Rice, bądź też bezzbożowe Eminent Platinum Adult i Eminent Platinum Puppy. Każda z nich jest pełnowartościowym pożywieniem dla psów. Wyróżnia je wysoka zawartość białka zwierzęcego, czyli najważniejszego składnika psiej diety.
Fakt, że w ich recepturze nie ma zbóż zawierających glutenu, nie oznacza, że brakuje w nich węglowodanów. Ich źródłem są w tym wypadku rośliny takie jak ryż, kukurydza i groch. Z kolei w karmach całkowicie pozbawionych zbóż znajdują się zwykle ziemniaki i bataty.
Ryż ponadto jest lekkostrawny i ma niski indeks glikemiczny, ziemniaki niezwykle rzadko są przyczyną alergii, a groch zawiera najważniejsze makro- i mikroelementy. Przyniosą one ulgę psom o wrażliwym przewodzie pokarmowym i sprawdzą się u tych uczulonych na gluten.

Odmienne potrzeby – indywidualne podejście

W psiej diecie karma bezzbożowa jest konieczna jedynie w wybranych przypadkach. Zatem jeśli Twój pies nie zmaga się z alergią, możesz bez obaw postawić na karmy ze zbożami. Najważniejsze jest za to skupienie się na zaspokojeniu wszystkich potrzeb żywieniowych psa przez wybór pożywienia bogatego w niezbędne składniki odżywcze. Ponadto zawsze należy kierować się indywidualnymi potrzebami zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest ustalenie kwestii związanych z żywieniem ze specjalistą.

Zespół Eminenta

Zespół Eminenta

Jako rodzinna firma działamy dla Was i Waszych czworonożnych przyjaciół już od 2012 roku. Energia, którą tryskają Wasze zwierzęta i zadowolenie mierzone w szczerym uśmiechu są tym, co napędza nas do działania.

Nasz Blog
O psach

Dlaczego mam dobrą opinię o karmach Eminent?

Kupując psa, w kwestii żywienia zdajemy się na hodowcę. To on wprowadza nas w świat nowego członka rodziny, w jego potrzeby, również te żywieniowe. Tak było też w moim przypadku.

Czytaj dalej
O psach

Żywienie szczeniąt – jak to ugryźć?

Kiedy maluchy już pojawią się na świecie, najważniejszym pokarmem jest dla nich mleko matki. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy suka nie chce lub nie może karmić swoich młodych.

Czytaj dalej