O psach

Czy pies może jeść…? Fakty i mity żywieniowe część 2

Psy należą do względnych mięsożerców, co oznacza, że oprócz mięsa, potrzebują również w swojej diecie pokarmów pochodzenia roślinnego. Jakie pokarmy pies może spożywać, a które należy ograniczać? Czy pies może jeść ryż? Czy pies może jeść kasze? A co z makaronem?

06/01/2022
Karolina Zamiar
  • Czy pies może jeść makaron?
  • Czy pies może jeść ryż?
  • Czy pies może jeść kaszę?
  • Jaka kasza jest dobra dla psa?
  • Czy psy mogą jeść kaszę jęczmienną?
  • Czy pies może jeść surowe mięso drobiowe?
  • Czy pies może jeść surowe jajko?

Psy należą do względnych mięsożerców, co oznacza, że oprócz mięsa, potrzebują również w swojej diecie pokarmów pochodzenia roślinnego. Jakie pokarmy pies może spożywać, a które należy ograniczać? Czy pies może jeść ryż? Czy pies może jeść kaszę? A co z makaronem?

Czy pies może jeść makaron?

Tak, może jeżeli pies nie ma alergii na gluten. Makaron nie jest szkodliwy dla psów, jednak musimy go podawać z umiarem. Makaron to nic innego jak węglowodan, który dostarcza organizmowi glukozę. Z tego względu może bardzo szybko doprowadzić do wzrostu masy ciała naszego pupila, szczególnie jeśli podajemy makaron jasny. Wersja pełnoziarnista jest znacznie zdrowsza, wolniej się trawi i przez to pozostawia dłużej uczucie sytości. Ma również niski indeks glikemiczny, co sprawia, że może być dobrą opcją węglowodanową dla psich diabetyków. Podsumowując, psy mogą jeść makaron, jednak wyłącznie w małych porcjach i powinien to być najlepiej makaron pełnoziarnisty. Należy też wiedzieć, że gotowany makaron jest łatwiejszy do strawienia przez psy niż niedogotowany.

czy pies może jeść czosnek, makaron?

Czy pies może jeść ryż?

Tak, może. Warto jednak wybierać karmy zawierające ryż najwyższej jakości. Ryż może również stanowić część domowych posiłków. Należy jednak pamiętać, aby był on odpowiednio przetworzony, wówczas stanowi bogate źródło witamin i mikroelementów. Ryż jest dobrym elementem uzupełniającym dietę, jednak nie powinien on stanowić podstawy posiłku. Ryż biały jest lekkostrawny, dlatego jest zalecany dla psów z podrażnionym lub wrażliwym układem pokarmowym oraz dla szczeniąt. Jest za to znacznie bardziej kaloryczny niż brązowy. Natomiast ryż brązowy zawiera więcej błonnika oraz witamin i minerałów. Jest zdrowszy niż ryż biały, jednakże jest mniej strawny.

Żywienie psa może sprawiać niemałe problemy, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia,

Czy pies może jeść kaszę?

Tak, może, ale kasza nie jest niezbędna w diecie psa. Jej stosowanie zależne jest od kilku aspektów, a przede wszystkim od rodzaju kaszy. Powinniśmy unikać kasz zawierających gluten, które mogą być źródłem alergii pokarmowych oraz niestrawności. Niewskazane są: kasza jęczmienna, perłowa, pęczak czy kasza manna. Natomiast wśród zalecanych znajduje się kasza gryczana, jaglana, owsiana czy amarantus. Kasza nie powinna jednak stanowić podstawy diety naszego psa. Może być tylko ewentualnie dodatkiem do posiłków przygotowanych w domu, szczególnie jeśli szukamy składnika, który uzupełni witaminy z grupy B, minerały takie jak magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, jod czy potas.

Jeżeli zdecydujemy się, na podanie psu kaszy to ważne jest, aby miała ona konsystencję rozgotowanej papki – w takiej formie jest najlepiej trawiona. Ugotować ją oczywiście należy bez żadnych przypraw. Kasze nie są też wskazane dla psów o wrażliwym układzie trawiennym, które cierpią na częste biegunki i wzdęcia. Dla nich lepszy jest ryż biały lub brązowy

Jaka kasza jest dobra dla psa?

Kasza jaglana jest dla psa bardzo zdrowa, zawiera mało skrobi, jest bezglutenowa i stanowi bogate źródło witaminy z grupy B, miedzi i żelaza.

Kasza gryczana podobnie jak jaglana nie zawiera glutenu. Jest dobrym źródłem błonnika, zawiera fosfor, magnez, mangan i żelazo. Ponadto hamuje proces wchłaniania glukozy do krwi, więc jest zalecana w jadłospisie psów chorych na cukrzycę.

Kasza owsiana jest lekkostrawna i zawiera witaminę E, miedź, żelazo, wapń i magnez. Nie zawiera glutenu i jest bogatym źródłem węglowodanów, białka i błonnika

Amarantus to kasza dla psa, która jest zwykle składnikiem karm bezzbożowych. Stanowi cenne źródło łatwo przyswajalnego białka oraz żelaza. To dobry dodatek do psich posiłków, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Czy psy mogą jeść kaszę jęczmienną?

Kasza jęczmienna wiąże dużo wody, pęcznieje w żołądku i powoduje, że składniki pokarmowe są gorzej trawione. Może przyczynić się do wzdęć i doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka, dlatego zarówno kasza jęczmienna drobna jak również kasza pęczak jest zakazana w diecie psa.

Czy pies może jeść surowe mięso drobiowe?

Tak, może, ale nie powinien. Surowe mięso drobiowe jest rezerwuarem wielu chorobotwórczych bakterii, które mogą stanowić poważne zagrożenie. Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na wystąpienie zatruć pokarmowych powodowanych przez zjedzenie zainfekowanego, surowego mięsa drobiowego. Najczęstszymi bakteriami jelitowymi, których obecność stwierdza się w surowym mięsie drobiowym, są: Salmonella spp., Campylobacter jejuni, Clostridium perfringens, czy Escherichia Coli. W związku z powyższym, podawanie psom surowego mięsa drobiowego niepoddanego jakiejkolwiek obróbce termicznej, nie jest zalecane. Objawy zatrucia pokarmowego mogą obejmować gorączkę, skurcze i ból żołądka, biegunkę, nudności i wymioty. Takie objawy prowadzą do odwodnienia w dość krótkim czasie.  Z tego powodu są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt.

Czy pies może jeść surowe jajko?

Może, ale nie powinien. Surowe jajka stanowią duże zagrożenie bakteriologiczne. Zarówno wewnątrz jaja jak i na skorupce mogą znajdować się bakterie z rodzaju Salmonella spp. będące czynnikiem odpowiedzialnym za wiele infekcji układu pokarmowego.  W białku surowego jajka dodatkowo znajdziemy awidynę – substancję, która wykazuje duże powinowactwo do biotyny (witaminy H) zawartej w żółtku, utrudniając jej przyswajanie przez organizm. Dlatego częste podawanie surowych jajek może przyczyniać się do jej niedoboru. Dodatkowo surowe jajko ma stosunkowo niską strawność. Znacznie bezpieczniejsze jest podawanie psu jajka w postaci półpłynnej — białko ścięte, żółtko płynne. Podczas obróbki termicznej jajka nie tracą wiele właściwości odżywczych, a dzięki temu zminimalizujemy ryzyko niedoboru biotyny i unikniemy zakażenia układu pokarmowego Salmonellą spp.

Żywienie psa może sprawiać niemałe problemy. Dlatego, zanim zaczniemy komponować jego dietę na ślepo, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia, aby uniknąć błędów i problemów trawiennych u naszego pupila.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście sucha karma dla psa marki Eminent. Jeśli chcesz poznać opinie o naszych produktach i firmie to przeczytaj dedykowany artykuł.

Karolina Zamiar

Studentka V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 17 lat wraz z rodziną prowadzi hodowlę owczarków niemieckich długowłosych "Z Kasztanowej Alei" Wolny czas uwielbia spędzać ze swoimi pupilami na łonie natury.

Nasz Blog
O psach

Jak karmić labradora?

Labrador retriever to niezwykle przyjacielska i radosna rasa psa. Labradory oprócz tego, że są niezwykle inteligentne i łagodne, znane są też ze swojego zamiłowania do jedzenia. W tym artykule przedstawimy Wam szczegółową i merytoryczną odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić labradora? Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej
O psach

Jaką karmę wybrać dla psa rasowego?

Dieta to kluczowy element wpływający na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. W przypadku psów rasowych żywienie powinno być odpowiednio dopasowane do charakteru rasy.

Czytaj dalej
O psach

Jak karmić owczarka niemieckiego?

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaspokoić potrzeby żywieniowe owczarków niemieckich, aby utrzymać je w doskonałej formie i kondycji. Możliwie dokładnie i szczegółowo przedstawimy Wam odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli jak karmić owczarka niemieckiego?

Czytaj dalej